Засновником практичної школи бджільництва є Олексій Хомич Андріяшев, який народився 17 лютого 1826 року на хуторі Германівщина.

 

1   

  Першу освіту Олексій отримав у Переяславському державному училищі, потім навчався у семінарії і Ніжинському ліцеї графа І.О.Безбородька та на юридичному факультеті університету святого Володимира, куди Олексія прийняли на казенне утримання.

Після закінчення у 1850 році університетського курсу із ступенем кандидата прав О.X. Андріяшев почав працювати у Чернігівській гімназії старшим викладачем законоведения. У травні 1856 року він захистив її і став магістром цивільного права.Засновником практичної школи бджільництва є Олексій Хомич Андріяшев, який народився 17 лютого 1826 року на хуторі Германівщина, колишнього Золотоноського уїзду Полтавської губернії, першу освіту Олексій отримав у Переяславському державному училищі, потім навчався у семінарії і Ніжинському ліцеї графа І.О.Безбородька та на юридичному факультеті університету святого Володимира, куди Олексія прийняли на казенне утримання. Після закінчення у 1850 році університетського курсу із ступенем кандидата прав О.X. Андріяшев почав працювати у Чернігівській гімназії старшим викладачем законоведения. У травні 1856 року він захистив її і став магістром цивільного права.

В 1860 році на запрошення попечителя Київського навчального округу Г. Пирогова, Андріяшев прибув до Києва і зайняв посаду інспектора 1-ї Київської гімназії. З 1863 року до 1890 був її директором. В 1865р. став одним з організаторів міської публічної бібліотеки, завідував її засобами і господарською частиною. Очолював Київський відділ Марійського товариства допомоги сліпим, організував притулок (1880р.) і училище (1883р.) для сліпих дітей, був його першим директором.

У 1896 р. О. X. Андріяшев заснував Південно-Російське товариство бджільництва і був обраний його головою.

2

У 1897 р. в О.X. Андріяшева виникла ідея організувати в Україні спеціальну школу для пасічників. В 1902 році  на пожертви О.Х. Андріяшева, в Києві у орендованому приміщенні по вулиці Іванівській, 10 була відкрита Практична школа бджільництва”. Згодом на клопотання товариства, повелінням Государя-Імператора було виділено товариству 5 десятин казенної землі та 150 штук дубових і соснових колод на Збірно-Будаївській лісовій дачі поблизу залізничної станції Боярка, для закладання практичної школи бджільництва. Через чотири роки школа перебазувалася із Києва в Боярку. На її організацію О.X. Андріяшев витратив усі свої особисті заощадження, понад 20 тис. крб., передав у власність школи свою пасіку з 70 вуликів, бібліотеку.

3

О.X. Андріяшев видавав і редагував щомісячний журнал “Листок пчеловода”, “Труды Южно-Русского общества пчеловодства”, був автором багатьох книжок та брошур, виданих у Києві, зокрема це “Руководство к разумному пчеловодству” (1888), “Беседы по пчеловодству для народного чтения” (1897), “Упрощенное пчеловодство в рамочных ульях и дуплянках” (1898), “Правильное пчеловодное хазяйство” (1898), “Пчела и ее родичи” (1899), “Руководство для пасечников” (1903).

Помер О. X. Андріяшев 31 липня 1907 року і похований на Байковому кладовищі.

12 листопада 1909 року колись єдиній в Росії спеціальній практичній школі бджільництва присвоїли назву “Боярська школа бджільництва садівництва та городництва ім. О.Х.Андріяшева”.

На початку 20-х років XIX ст. школу реорганізовано в середній спеціальний навчальний заклад, який згодом перейменовано в технікум бджільництва і шовківництва. Підготовка бджолярів у технікумі велася до 1952 p. 

4

До речі варто зазначити, що Боярська практична школа бджільництва була у свій час «кузнею кадрів» для галузі бджільництва. Так, саме в Боярці в свій час працювали такі визначні особистості бджільництва, як Ващенко В.Ф., який керував школою після смерті Андріяшева, і увійшов в історію своїми методами пасічникування, В.Ю. Шимановський - видатний педагог, великий знавець світового бджільництва, популяризатор кращих методів утримання  бджіл, який працюючи в Боярці узагальнив досвід вітчизняного та зарубіжного бджільництва та написав відому книгу “Методы пчеловождения”, О.В. Містергазе який завідував навчальною частиною Боярського технікуму бджільництва, працював заступником директора наукової роботи Української станції бджільництва, був директором Орловської станції бджільництва у свій час. Один з перших дослідників карпатської бджоли. Зі стін  Боярського технікуму бджільництва вийшли такі визначні науковці і виробничники як: Губа П.О., Мегедь О.Г., Левченко І.О., Хмара П.Я., Коба В.Є., Степаненко Є.Д., Соловей А.Д., Комісаренко В.Д. Поліщук В.П. та ін.

У 2006 році у ВП НУБіП України “Боярський коледж екології і природних ресурсів” відновлено підготовку бджолярів на 6-ти місячних професійно-технічних курсах.

 

Очолює роботу з розвитку школи та навчальної роботи - завідувач відділення практичного навчання та сприяння працевлаштуванню, канд. с.-г. наук Войналович Микола Володимирович.

ПРОГРАМА НАВЧАННЯ НА КУРСАХ БДЖІЛЬНИЦТВА

5

Передбачає набуття спеціальних біологічних, зоотехнічних, агрономічних, ветеринарних, економічних знань та практичного досвіду.

На заняттях використовуються наочні посібники (таблиці, плакати, макети, пасічний інвентар та обладнання, гербарій, слайди, кіно і відеофільми).

 

Навчання проводять кваліфіковані фахівці, що мають високу спеціальну підготовку і досвід практичної роботи з бджолами, та володіють здатністю грамотно довести питання програми до слухачів курсів.

 6

 Окрім того, читати лекції та проводити майстер-класи, запрошуємо відомих науковців галузі бджільництва і досвідчених пасічників. Так, щороку слухачі школи бджільництва мають честь послухати цікаві та пізнавальні лекції професора Поліщука В.П., який у свій час також закінчував Боярський сільськогосподарський технікум, доцента кафедри бджільництва ім. В.А. Нестерводського НУБіП України, Лосєва О.М., досвідченого пасічника Школьного В.Д..

 

Практичні заняття проводяться на навчальній пасіці, де під керівництвом майстра виробничого навчання Василя Григоровича Носатюка, слухачі набувають практичних навичок у роботі з бджолиними сім’ями.

7 8

Навчання в школі бджільництва розпочинається щороку в січні місяці. Навчальний процес організований так, щоб слухачам зручно було відвідувати заняття, оскільки переважна більшість з них зайняті в буденні дні, тому заняття в школі бджільництва відбуваються щосуботи та неділі з 9 до 14 години.

9 10

Навчальним планом передбачено вивчення таких дисциплін:

  • Біологія медоносної бджоли;
  • Медоносна база та запилення сільськогосподарських рослин;
  • Пасічні будівлі, вулики та пасічницький інвентар;
  • Розведення та утримання бджіл;
  • Хвороби, вороги та шкідники бджіл;
  • Продукти бджільництва;
  • Організація бджільництва.

 

У процесі навчання організовуються екскурсії на пасіки, музеї бджільництва, виставки.

Загальна тривалість навчання становить 6 місяців, по закінченню за результатами Державного кваліфікаційного іспиту випускникам видається свідоцтво про присвоєння робітничої професії «Бджоляр».

11 12

13

Щороку в жовтні-листопаді ми проводимо курси з підвищення кваліфікації пасічників, перш за все вони розраховані на випускників школи бджільництва, однак й інші пасічники мають можливість по закінченні пасічницького сезону в жовтні  місяці у вихідні дні підвищити свою кваліфікацію.

 

Всіх хто бажає пізнати бджолу і навчитися пасічникувати, або підвищити свою майстерність, запрошуємо до Боярської практичної школи бджільництва.

 

Адреса:

Київська обл.

Києво-Святошинський р-н

м. Боярка

вул. с.г. технікум 1.

 14

(04598) 32-791

098-274-11-67