9 порад як успішно здати сесію: думки викладача, відмінника та ледаря

1Сесія завжди приходить не очікувано, і починається марафон на виживання в умовах недосипання, недоїдання та виснажливого навчання. Щоб допомогти Вам подолати цей шлях з мінімальними втратами, ми запитали як скласти сесію у викладача, відмінника та ледаря.

ВИКЛАДАЧ

1. Вчіться протягом семестру

Якщо Ви готувалися до кожного семінару, то у Вас утворилася система знань. І навіть якщо у Вас не буде вистачати часу на підготовку до якогось конкретного заліку чи іспиту, то спрацюють ті знання, які були отримані раніше, тобто Ви згадаєте те, що не встигли повторити.

2. Висипайтеся

Використовуйте всі слушні моменти для того, щоб поспати. По-перше, щоб активно готуватися наступного дня, Вам потрібно відпочити. По-друге, під час сну Ваш мозок виконує дуже важливу роботу – він засвоює отриману протягом дня інформацію, тобто переміщує її з оперативної пам’яті у довгострокову.

3. Налаштуйтеся на успіх

Вірте у свою удачу і в свій успіх, це надає сили та підтримку в ситуаціях, коли людина може розгубитися. Ну, і ніхто ще не скасовував того правила, що успіх приходить до тих, хто в нього вірить. Але пам’ятайте, що викладачі також люди, тобто розраховуйте на себе, а не на хороший настрій екзаменатора, бо викладач теж може бути роздратованим або втомленим.

ВІДМІННИК

2

1. Готуйтеся самостійно

Під час колективної підготовки різко зменшується продуктивність праці. Розділяти питання також не слід, бо нема впевненості, що товариш їх підготує добре.

2. Складіть план

Це дасть Вам змогу грамотно розподілити свій час. Краще спочатку мінімально підготуватися до кожного питання, потім вже поглибити знання і, якщо залишився час, відшліфувати їх. Не плануйте нічого вчити в останній день: можна якусь годинку пробігтися по всьому матеріалу, але бажано все знати вже до цього. Також у своєму плані залиште час на відпочинок, щоб не виснажувати організм, або на заняття чимось іншим, бо як ми знаємо зміна діяльності – також відпочинок.

3. Працюйте системно

Візьміть 2-3 підручники з курсу і коротко законспектуйте їх за методичкою і тільки після цього відкривайте перелік питань, які дав викладач. Бо якщо пройти весь матеріал, то утворюються системні знання з предмету. Таким чином навіть якщо Ви не знаєте якесь питання, то у Вас виникають асоціативні зв’язки і Ви зможете здогадатися про що йдеться.

ЛЕДАР

3

1. Позичте конспект

Знайдіть людину, яка добре знає даний предмет або вже отримала автомат з нього і попросіть у неї конспект. Конспект відмінника – це екстракт з підручника, в ньому буде послідовно викладена головна інформація, тож Вам не доведеться читати весь підручник, в якому крім основного є ще велика описова частина.

2. Попросіть розповісти Вам основне

Визначте декілька одногрупників, які вже підготувалися до іспиту і попросіть кожного коротко розповісти Вам по декілька питань. Якщо Ви абсолютно нічого не знаєте, це гарний спосіб зрозуміти хоча б про що йдеться.

3. Не здавайтеся

Якщо на екзамені Ви не знаєте відповіді на питання, то можна запитати у сусіда. Або покликати викладача і попросити його пояснити, що саме потрібно зробити у даному завданні. Це може прояснити ситуацію або наштовхнути на якусь думку.

ЯК КРАЩЕ СКЛАСТИ СЕСІЮ? КОРИСНІ ПОРАДИ СТУДЕНТАМ

4Сесія – непростий час навіть для самих старанних студентів.

Що робити, якщо хвилювання на іспиті заважає зосередитися? 
Як потрапити в розряд щасливців, які ходять на сесію як на свято? 
Чи можна перетворити процес підготовки в захоплююче заняття?

Невеликі поради допоможуть сконцентруватися і уникнути елементарних помилок.

СТУДЕНТАМ ПІД ЧАС СЕСІЇ НЕОБХІДНО ДОТРИМУВАТИСЯ 5 ЗОЛОТИХ ПРАВИЛ:

I. Потрібно грамотно розподілити сили. Проаналізувати свій розклад: який іспит складніше, який простіше. Взяти у однокурсників конспекти пропущених лекцій. Якщо якісь теми протягом семестру “туго йшли”, ще раз продивитися підручники. Крім того, в процесі підготовки важливо враховувати, що будь-яка людина має свій біологічний ритм. У кожного з нас підйом сил, настрою змінюється спадом. У будь-якому випадку свої біоритми можна і потрібно використовувати на благо: в період підйому сил - вчити, а коли активність йде на спад - повторювати пройдене.

5II. Уникати зубріння. Механічно завчений текст має властивість безповоротно випаровуватися з пам’яті на іспиті. А щоб цього не сталося, знання треба систематизувати. Вивчаючи матеріал з того чи іншого екзаменаційного питання, постарайтеся запам’ятати найголовніше. Ця інформація в подальшому послужить своєрідним маячком. Якщо згадали ключовий факт, формулу, дату, то неодмінно прийде на розум ще що-небудь з того, що читали з даної теми. До речі, правильно розставити маячки допомагає викладач на консультації, тому пропускати їх не варто. Готуючись до іспиту або заліку, ви можете зробити шпаргалки. Вони корисні тому, що допомагають систематизувати вивчений матеріал. Але якщо вже ви набралися мужності принести шпаргалку в аудиторію і підглядати в неї, готуючись до відповіді, то будьте готові при несприятливому розвитку ситуації за неї і постраждати.

III. Планування відпочинку. Сходіть в театр, кіно, посидьте у кафе з друзями або хоча б прогуляйтеся на свіжому повітрі. Не варто боятися, що упустите час і щось не встигнете вивчити. Навпаки, після відпочинку працездатність збільшиться.

IV. Харчування повинне бути повноцінним і збалансованим. Не можна відмовлятися від обіду нібито через те, що треба готуватися. Відчуття голоду не допоможе добре засвоїти досліджуваний матеріал – скоріше навпаки. На час сесії також забудьте про дієти. Адже навіть сама мізерна з них – стрес для організму, а тут ще іспити. Подвійне навантаження! Фахівці настійливо рекомендують виключити з меню енергетичні напої. Ефективність їх, може, й висока, але недовговічна. Потім незмінно настає занепад сил, з яким буває важко впоратися.

V. Займіться спортом. Під час сесії студенти в основному ведуть сидячий спосіб життя. Однак зробити вранці зарядку або сходити, наприклад, в басейн не завадить. З одного боку, це дозволить зняти напругу, а з іншого (фахівці давно це встановили) – рівень фізичної активності прямо впливає на душевний стан.

6Безпосередньо ж перед іспитом постарайтеся себе не накручувати. Не випитуйте у тих, хто вже здав, як все пройшло, якщо відчуваєте, що починаєте від цього хвилюватися ще більше. В аудиторію заходьте впевнено. Всім своїм виглядом показуйте, що ви все знаєте.

Роботу над екзаменаційним квитком психологи рекомендують починати з питання, яке здається більш легким. Накидавши схему відповіді, те ж саме зробіть і з більш складним завданням. Потім поверніться і доповніть попередню відповідь. Така, на перший погляд, “чехарда” також допомагає створити відчуття успіху. При необхідності можна розбавити відповідь відомостями з суміжних областей. Це знадобиться, якщо викладач почне задавати додаткові питання. Деякі можуть поставити в безвихідь, але і в цьому випадку важливо не втрачати впевненості.

Якщо ви добре знаєте предмет, встановили ділові відносини з викладачем (до такої міри, що він знає вас як відмінного студента) і впевнені у своїх силах, то йдіть відповідати в числі перших. П’ять балів майже напевно вам забезпечені. Якщо ж у власних знаннях є серйозні сумніви, то краще всього йти до столу екзаменатора серед останніх. Адже, як правило, останніми здають погані студенти, і ваша відповідь, навіть не така впевнена, як вам би того хотілося, після двійок і трійок буде виглядати досить солідно.

Намагайтеся дати відповідь на запитання в достатньому обсязі, але завжди щось трохи недоговоріть. Якщо викладач запитає ще щось, то ви можете видати йому решту інформації з цього питання.

7Ніколи не сперечайтеся з екзаменатором! Якщо навіть він відправляє вас на перездачу, не звертайтеся до нього з сумнівними пропозиціями типу: “Давайте ви мене запитаєте про що-небудь ще”. Запевняємо вас, викладач пропонує вам зустрітися ще раз не від великого бажання знову з вами поспілкуватися. Якщо ви незадоволені своїм результатом і не хочете трійку або четвірку, то просіть екзаменатора, щоб поставив двійку або зазначив вам неявку. Але у випадку двійки, ви втрачаєте право на отримання стипендії протягом наступного семестру. Пам’ятайте: перездавати можна тільки з двійки. Перездачі з трійки і четвірки дозволяються тільки на випускному курсі – для червоного диплому.

Є ще одна проста порада, як зменшити психологічне навантаження під час сесії.Не живіть одними іспитами, живіть тим, що буде після – канікулами! Будуйте плани, призначайте зустрічі з друзями. А ще краще – думайте, як прийдете на навчання після канікул, відпочилі, бадьорі, з новими враженнями і досвідом, сповнені наснаги і нових сил.